Čínský mudrc Tao

220 Kč –13 %
Čínský mudrc Tao front
220 Kč –13 % 190 Kč
Skladem

Kniha je rozdělena na tři rozhovory. V prvním učí poznávati žáka všade a ve všem "Tao", jakožto prapříčinu všeho "bytí". V dalších rozhovorech, "Umění" a "Láska" učí se poznávati žák harmonii, která vládne celým vesmírem i vlastní nedostatky, které mu překáží ve sjednocení se s "Taem".

 

Detailní informace

Detailní popis produktu

Ve staré Číně učil nejvznešenější náboženské filosofii mudrc Lao-c’. Kniha „Tao te ťing“ (Kniha o Božství a cnosti), kterou napsal kolem roku 600 př. n. l., je jedním z nejobdivuhodnějších filosofických děl posledních tisíciletí, které vyniká nad jiná také svou jednoduchostí výrazu.

Názory i city myslitele, který se s pravým pochopením pohroužil do hlubin a krás Lao-c’ova spisu a který jeho rázu přizpůsobil své představy o Bohu, umění a lásce, jsou vylíčeny v rámci následujícího prostého vypravování

Mnohý pozorný čtenář nalezne v této knize jasné rozhledy a širé obzory, které dosud bezvýsledně hledal.

 

Z úvodu knihy

(...) František Hein (1914–1984), žák Fráni Drtikola (1883–1961), dával svým žákům knihu Čínský mudřec: Tři rozhovory jako jeden ze dvou základních studijních textů. „Slovo Buddhovo musíš číst rozumem a Čínského mudřece srdcem“, říkával, jak vzpomíná Zdeněk Jaroš (1932–2008). Opis knihy se pod názvem Čínský mudřec Tao dochoval také v knihovně Evžena Štekla (1921–2001), dalšího Drtikolova žáka, který jej dále předával svým žákům v podobě samizdatu. 

(...) Na začátku devadesátých let 20. století byla kniha Čínský mudřec, ve všech svých podobách, jednou z nejlepších knih, která se tehdejším hledajícím mohla dostat a dostávala do rukou… Byla tak významnou pomocí na Cestě. A to platí i dnes! Eticko-morální aspekt i obsahová výjimečnost a terminologická vyzrálost knihy ji zařazují ke klasickým dílům na pomezí duchovní a krásné literatury Československa nejen počátku 20. století. I po stech letech může oslovit a poučit své čtenáře.
Její nové vydání se zachováním původního textu může ukázat směr i vám…

Dr. Jan Lípa
Žák Evžena Štekla
a současný Mistr Učení Fráni Drtikola

 
Napsal Josef Štětka
K vydání připravili Michal Štěpánek a Jan Lípa
Jazyková redakce Petra Willerthová
Ilustrace Kateřina Marounková
Sazba & typografie Martin Třešňák

 

OBSAH
Úvodem / 5
I. Tao / 13
II. Umění / 31
III. Láska / 45
Ediční poznámka / 61


Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz